Jak śledzić postępy treningu?

Śledzenie postępów, jakie daje nasz trening i zmiana stylu życia, jest absolutnie niezbędne. Osoby, które nie śledzą efektów treningowych, często tracą motywację, ponieważ nie wiedzą, czy ich trening zmierza w dobrym kierunku. Oto kilka sztuczek, które pomogą Ci skutecznie śledzić postępy.

Codzienne ważenie się – wyrób w sobie nawyk porannego stawania na wagę po powrocie z toalety. Zapisuj ją w dzienniczku – formą, którą preferuję, jest dzienniczek w formie aplikacji w smartfonie.

Mierzenie obwodów ciała  – tę formę pomiaru stosuję rzadziej, ponieważ moim zdaniem, daje ona większy margines błędu niż waga. Warto jednak raz na jakiś czas zmierzyć obwód najważniejszych partii ciała i go sobie zapisać.

Zapisuj sobie realizację planu treningowego – ilość wykonanych ćwiczeń i ich rodzaje. Możesz robić to po powrocie z siłowni przy komputerze. Gdy jestem na siłowni, zwykle zapisuje ilość wykonanych serii w notatniku a potem przenoszę je do formy cyfrowej.

Ćwiczenia cardio – w zapisywaniu ich wyników, pomoże Ci aplikacja na smartfona, która sprawdza pokonaną przez Ciebie odległość podczas biegu lub jazdy na rowerze.

Zapisywanie diety – powinnaś to robić, jeśli Twoja waga stoi w miejscu lub idzie do góry, a Twoim celem jest schudnięcie. W śledzeniu postępów diety pomaga częste wybieranie tych samych produktów, jednak nie wolno Ci zapominać o zachowaniu różnorodności diety. Im gorsze są wyniki odchudzania, tym większą uwagę powinnaś zwracać na spożywane produkty. Z czasem, wchodzi to w nawyk.